Podczas jednodniowej wizyty holenderskiego ministra Waszczykowski i Koenders zainaugurują XXVI Konferencję Utrechcką, w ramach której nad bieżącymi wyzwaniami współpracy europejskiej obradować będą polscy i holenderscy eksperci.

Jak poinformował PAP szef biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak, szefowie dyplomacji Polski i Holandii rozmawiać będą w m.in. o przyszłości Unii Europejskiej w kontekście Brexitu, niezbędnych reformach UE oraz o unijnej polityce sąsiedztwa.

"Ważnym tematem rozmów będzie także problematyka bezpieczeństwa, a zwłaszcza kwestie wdrożenia decyzji podjętych na Szczycie NATO w Warszawie" - dodał.

Sobczak zapowiedział, że konsultacje w ramach XXVI Konferencji Utrechckiej będą z kolei skoncentrowane na kwestiach jednolitego rynku, unii gospodarczo-walutowej, energii i klimatu, stosunkach zewnętrznych Unii Europejskiej oraz polityce społecznej. Udział w obradach mają wziąć eksperci polskich i holenderskich resortów: spraw zagranicznych, finansów, gospodarki, środowiska oraz pracy i polityki społecznej.

Celem zainaugurowanej w 1999 r. przez ministrów Bronisława Geremka i Joziasa van Aartsena Konferencji Utrechckiej było wsparcie przygotowań Polski do członkostwa w UE. Obecnie stanowi ona forum wymiany poglądów pomiędzy Polską a Holandią w kwestiach europejskich. (PAP)