Międzynarodowy Fundusz Walutowy odłożył "do sierpnia lub września" przyznanie Ukrainie kolejnej transzy z aktualnego programu wsparcia finansowego wynoszącego 17,5 mld dol. - poinformował w czwartek rzecznik MFW William Murray.

Fundusz zawiesił wsparcie dla Kijowa ze względu na zbyt powolnie postępującą walkę z korupcją; w połowie lipca MFW obiecał, że kolejna transza może zostać odblokowana do końca miesiąca, ale jak powiedział Murray, na decyzję tę trzeba będzie jeszcze zaczekać.

Sytuację Ukrainy musi jeszcze przeanalizować Rada Gubernatorów Funduszu, która stanowi reprezentacją 189 państw członkowskich MFW; rada zbierze się w sierpniu lub wrześniu - wyjaśnił Murray.

Jeśli Rada wyrazi zgodę, Kijów otrzyma transzę kredytu wartości 1,6 mld dol.

12 lutego podpisano porozumienie o nowym programie wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Jego wartość wyniesie 17,5 mld dol., program ma być realizowany przez cztery lata.

Jednak jeszcze w lutym szefowa MFW Christine Lagarde ostrzegła, że program pomocowy dla Ukrainy będzie zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform i energicznie walczył z korupcją.

Nowy program, extended fund facility, ma zastąpić wdrażany od kwietnia 2014 roku dwuletni program stand-by o wartości 17 mld USD, z czego Ukraina otrzymała 4,6 mld dol. W zamian za wsparcie finansowe MFW Ukraina zobowiązała się do podjęcia działań zmierzających do stabilizacji sytuacji gospodarczej oraz przeprowadzenia reform strukturalnych.