Wierni modlą się za ofiary terroru. Dziś do stolicy Małopolski przybędzie papież Franciszek. Inauguracyjnej mszy świętej, na której organizatorzy spodziewali się pół miliona wiernych, przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski przywitał przybyłych na Błonia po włosku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku i rosyjsku: – Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat. Witam was wszystkich bardzo serdecznie w mieście Jana Pawła II.
Zaraz potem kardynał nawiązał do tragicznych wydarzeń na północy Francji. – Chcemy wam powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata.
Modlimy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. W szczególny sposób modlimy się za księdza, który we Francji został zamordowany podczas sprawowania Eucharystii – powiedział Dziwisz.
Dwaj uzbrojeni napastnicy ok. godz. 10 rano wdarli się do kościoła w Saint-Etienne-du-Rouvray, na przedmieściach leżącego na północy kraju Rouen. Zamachowcy wzięli pięcioro zakładników. Ranili trzy osoby, w tym jedną ciężko, oraz poderżnęli gardło 84-letniemu kapłanowi Jacques’owi Hamelowi. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.
Konferencję prasową w sprawie wydarzeń spod Rouen zwołał wczoraj sekretarz generalny episkopatu Francji bp Olivier Ribadeau Dumas. Zaapelował m.in. do wszystkich Francuzów o piątkowy wspólny post w intencji braterstwa we Francji. – Uważamy, że zło i przemoc nie będą miały ostatniego słowa, i wszyscy biskupi Francji to przekazują – powiedział francuski hierarcha.
Tymczasem pielgrzymi czekają już na przybycie Ojca Świętego. Przylot papieża na krakowskie lotnisko zaplanowany jest na dziś na godz. 16. Z Balic pojedzie na Wawel, gdzie najpierw spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie z polskimi biskupami. Wieczorem Franciszek uda się do pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Dla wielu wiernych będzie to pierwsza okazja do spotkania z papieżem. Powita on zebranych na placu przez pałacem tradycyjnie z tzw. okna papieskiego.
Krakowskie Błonia, miejsce inauguracji ŚDM, to obszar o powierzchni 48 ha w pobliżu Muzeum Narodowego. Sześciokrotnie mszom z udziałem wielotysięcznych rzesz wiernych przewodniczył tu papież Jan Paweł II. Rekord frekwencji padł 18 sierpnia 2002 r.: na liturgię z papieżem przybyło 2,5 mln osób – najwięcej spośród wszystkich organizowanych w Europie spotkań z udziałem Jana Pawła II.