Pod hasłem "Chlebem i solą-nie pięścią" kilkadziesiąt osób protestowało we wtorek przed Sejmem przeciwko nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym, religijnym i wyznaniowym.

Uczestnicy demonstracji trzymali transparenty z hasłami: "Nie ma zgody na nienawiść", "Nienawiścią nie można zajechać daleko. Za daleko można", "Ten kto zamknął się w nienawiści, już się skończył".

Powiewały flagi Unii Europejskiej oraz Polski. Z głośników popłynęła piosenka Michaela Jacksona "Black or White", która jest protestem przeciwko rasizmowi.

"Oburzone wydarzeniami ostatnich miesięcy, postanowiłyśmy wyrazić głośny sprzeciw wobec narastającej w Polsce nienawiści na tle rasowym, etnicznym, narodowościowym, religijnym i wyznaniowym" - powiedziała Olga Górna, jedna z organizatorek pikiety.

Jak wynika z danych Prokuratury Krajowej w 2015 roku śledczy prowadzili ponad 1,5 tys. spraw dot. rasizmu lub ksenofobii. Najwięcej z nich dotyczyło: Romów (236 postępowań), Żydów (208), muzułmanów (192) i osób rasy czarnej (166). Za nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym lub rasowym grozi do 3 lat więzienia.