Decyzją Komisji Europejskiej w Łodzi rozpoczyna działalność pierwsze w kraju centrum referencyjne Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia (EIP AHA). Będzie to pierwszy w Polsce i jeden z 74 tego typu ośrodków w Europie.

"Łódź jest jedynym polskim partnerem tego bardzo ważnego przedsięwzięcia europejskiego, które ma na celu jedno: aby wszystkim ludziom w Europie żyło się jak najlepiej. Naszym celem nie jest już jedynie wydłużanie życia, lecz dbanie o podnoszenie jego jakości w odniesieniu do osób starszych, których za 10 lat w Łodzi i regionie będzie ponad 35 proc. Myślimy o ogromnej i powiększającej się rzeszy obywateli, którym nasza wiedza, doświadczenie i współpraca umożliwi coraz aktywniejsze życie" - podkreśliła prorektor ds. nauki łódzkiego Uniwersytetu Medycznego prof. Lucyna Woźniak na czwartkowej konferencji prasowej.

W tegorocznym konkursie Komisji Europejskiej na centra referencyjne w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Aktywnego i Zdrowego Starzenia (EIP AHA) łódzkie konsorcjum, które - obok Uniwersytetu Medycznego - tworzą władze regionalne, jednostki samorządu miasta, Szpital Kliniczny im. Barlickiego, Instytut Medycyny Pracy, Klaster Żyjmy Zdrowiej oraz spółki Ericpol-Ericsson - zostało ocenione na dwie gwiazdki w skali od 1 do 4.

EIP AHA to inicjatywa polegająca na współpracy między KE a krajami, regionami, przemysłem, pracownikami opieki zdrowotnej i społecznej oraz organizacjami reprezentującymi osoby starsze i pacjentów. Ich partnerstwo ma na celu poprawę zdrowia i jakości życia osób starszych oraz zwiększenie ich uczestnictwa w życiu społecznym.

Dotychczas status ośrodków referencyjnych ds. aktywnego i zdrowego starzenia się posiadały 32 europejskie konsorcja, przede wszystkim z Europy Zachodniej. Uniwersytet Medyczny w Łodzi aktywnie współpracował z ośrodkami referencyjnymi z Coimbry (Portugalia) oraz Groningen (Holandia); wyniki tej współpracy pozwoliły na udział w tegorocznym konkursie.

"Pisząc ten projekt, zdaliśmy sobie sprawę, jak wielki potencjał tkwi w regionie łódzkim - ile różnych inicjatyw jest podejmowanych w ośrodkach akademickich, przez jednostki miejskie, regionalne, powiaty - ile społeczności działa w wielu rozproszonych miejscach. Mamy nadzieję, że centrum referencyjne, pozwoli skupić te wysiłki i zwiększyć ich efektywność" - zaznaczyła prof. Woźniak.

Według marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia, działalność centrum EIP AHA dotyczyć będzie wielu dziedzin - od badań naukowych dotyczących starzenia się, poprzez usługi medyczne, farmację, rehabilitację, produkcję kosmetyków, socjologię czy szeroko pojęte dbanie o kondycję psychiczną seniorów.

"Partnerstwo 74 centrów w Europie oznacza, że będziemy mogli korzystać z wiedzy i doświadczenia ośrodków, które zajmują się zagadnieniami starzenia już od wielu lat. Nie będziemy wyważać otwartych drzwi, testować projektów. To nie tylko oszczędzi nasz czas, ale i obniży koszty osiągnięcia pewnych celów i zaktywizuje innowacje w regionie, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach" - wyjaśniła prof. Woźniak.

Prorektor dodała, że już na kilka dni przed ogłoszeniem wyników konkursu KE, przedstawiciele łódzkiego konsorcjum domyślali się jego wyników.

"Domyślaliśmy się, że przyjęto nas do tego grona, bo intensywnie zaczęły spływać do nas oferty współpracy - wykorzystania aplikacji mobilnych dla seniorów, warsztatów dotyczących tworzenia wielopokoleniowych inteligentnych domów, integracji społecznej na rewitalizowanych obszarach. Firmy wzięłyby za to ciężkie pieniądze, nasi partnerzy zrobią to bezpłatnie w ramach współpracy" - podkreśliła.

Łódzki Uniwersytet Medyczny od kilku lat zajmuje się zagadnieniami zdrowego starzenia. W 2011 r. powołano w nim Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem. Na badania interdyscyplinarne placówka pozyskała z UE ponad 5 mln euro.

Uczelnia, jako jedyna w Polsce, przyjęła zaproszenie do Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Innolife, dedykowanej badaniom na rzecz zdrowego starzenia; jest to partnerstwo ponad 140 ośrodków w Europie, w tym najbardziej znanych placówek naukowych. (PAP)