Minister Waszczykowski rozmawiał także z ministrami spraw zagranicznych: Finlandii Timo Soinim oraz Jordanii Nasserem Judehem - poinformował Sobczak.

Według niego przedmiotem dyskusji Waszczykowskiego z Kerrym była "współpraca dwustronna oraz współpraca sojusznicza w ramach NATO". "Minister Waszczykowski i sekretarz Kerry rozmawiali ponadto o bezpieczeństwie w Europie Wschodniej, w tym sytuacji na Ukrainie i relacjach NATO-Rosja. Ważnym tematem spotkania była kwestia sankcji przeciwko Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie" - mówił dyrektor biura prasowego MSZ.

Jak dodał, podczas spotkania z szefem jordańskiej dyplomacji rozmowa ministrów poświęcona była bliskowschodniemu procesowi pokojowemu oraz zaangażowaniu w walce z tzw. Państwem Islamskim. "Dyskusja poświęcona była również polskiej pomocy dla uchodźców syryjskich oraz relacjom Unii Europejskiej z państwami regionu" - mówił Sobczak.

W trakcie spotkania z ministrem Soinim dyskusja dotyczyła m.in. współpracy Finlandii z NATO oraz kwestiom bezpieczeństwa w regionie.

Dwudniowy szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich jest prezydent USA Barack Obama. Gospodarzem szczytu jest prezydent Andrzej Duda. Szczytowi przewodniczy sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Na szczycie, który jest jednym z najważniejszych i największych szczytów NATO od lat, mają zapaść decyzje wzmacniające bezpieczeństwo m.in. na wschodniej flance Sojuszu. (PAP)