Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska liczy, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 8,4 proc.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało w środę, że stopa bezrobocia spadła w czerwcu o 0,3 pkt. proc. mdm i wyniosła 8,8 proc.

"Bezrobocie w czerwcu spadło poniżej 9 proc. Tak dobrego wyniku nie było od 8 lat. To świetne informacje, które pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość rynku pracy w Polsce" – powiedziała PAP w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

"Mamy poprawiającą się sytuację na rynku pracy. Jeszcze w maju bezrobotnych było 1,5 mln, dzisiaj bezrobotnych zarejestrowanych mamy 1 mln 390 tys." - dodała Rafalska.

Liczba bezrobotnych w porównaniu do maja spadła o 62,8 tys. osób - o 4,3 proc. - wynika z szacunków resortu.

"Z całą pewnością mamy już rynek pracownika, wzrasta też przeciętne wynagrodzenie - o 4,1 pkt. proc. liczone w skali roku. Szukamy rąk do pracy" - zaznaczyła.

"Na koniec roku stopa bezrobocia może wynieść 8,4 proc. Dynamika spadku jest mniejsza niż przed rokiem. Zaktywizowanie osób długotrwale bezrobotnych jest trudne. I z tak niskiego poziomu jak obecnie dalsze obniżanie stopy bezrobocia jest trudniejsze" - podkreśliła szefowa MRPiPS.

W budżecie na 2016 rok założono, że stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 9,8 proc. (PAP)