Niemal dwie trzecie Niemców popiera stanowisko szefa MSZ Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który ostrzegł niedawno przed "wymachiwaniem szabelką" przez NATO w kierunku Rosji. Jedynie 9 proc. popiera plany wysłania Bundeswehry na Litwę.

Z sondażu instytutu YouGov zamówionego i opublikowanego w czwartek przez agencję dpa wynika, że stanowisko Steinmeiera popiera 64 proc. uczestników ankiety.

Steinmeier ostrzegł w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" w połowie czerwca przed koncentrowaniem się w polityce wobec Rosji na odstraszaniu i "wymachiwaniu szabelką", przy równoczesnym zaniedbywaniu dialogu z Moskwą. Skrytykował manewry na wschodniej flance NATO.

"Nie powinniśmy teraz podgrzewać atmosfery poprzez głośnie wymachiwanie szabelką i wojenne okrzyki" - powiedział szef MSZ dodając, że "myli się ten, kto uważa, że zwiększy bezpieczeństwo za pomocą symbolicznych parad czołgów na wschodniej granicy Sojuszu".

Plany rozmieszczenia na terenie Litwy kierowanego przez Niemcy wielonarodowego batalionu popiera tylko 9 proc. uczestników ankiety. Niewiele więcej, bo 16 proc. akceptuje udział Bundeswehry w manewrach przeprowadzanych na wschodniej flance Sojuszu. 20 proc. wyraża zgodę na udział niemieckich samolotów w obronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich.

Równocześnie aż 49 proc. Niemców uważa wojskowy atak Rosji na Litwę, Łotwę i Estonię za możliwy, natomiast 30 proc. uważa taki scenariusz za nierealistyczny. (PAP)