Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził w piątek przekonanie, że Wielka Brytania pozostanie w zjednoczonej Europie i zaapelował o wspólny front przeciwko oponentom UE i ich „hojnym sponsorom”.
Reklama

„Szkoda, ale musimy robić swoje. Wierzę, że mimo wyniku referendum Wielka Brytania nadal pozostaje w zjednoczonej Europie i będzie bronić wspólnych, europejskich wartości” – napisał na Facebooku Poroszenko.

„Sądzę, że obecnie najpilniejszym wyzwaniem dla Unii Europejskiej jest odnalezienie drogi do serc eurosceptyków, by nie dać żadnej szansy oponentom europejskiego projektu integracyjnego i ich hojnym sponsorom” – podkreślił.

Prezydent wyraził nadzieję, że sytuacja wokół Brexitu nie spowoduje zmiany unijnej polityki wobec Ukrainy. „Liczę, że sankcje wobec Rosji, jako państwa agresora, zostaną przedłużone” – oświadczył.

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman ocenił, że dzień ogłoszenia wyników brytyjskiego referendum nie był najlepszym dniem dla Europy. „Akceptuję i szanuję wyniki referendum w Wielkiej Brytanii. Wierzę jednak i w to, że jedność narodów europejskich zostanie zachowana” – ogłosił na swoim facebookowym profilu.

Szef rządu zapewnił, że Ukraińcy, którzy wywalczyli swój europejski wybór i bronią obecnie wschodnich granic kontynentu, nadal będą walczyć o silną i zjednoczoną Europę i „wypełniać nową energią procesy integracyjne”. (PAP)