W wydanym w piątek oświadczeniu gubernator centralnego Banku Anglii Mark Carney zadeklarował jego zdolność do sprostania wywołanym Brexitem wahnięciom gospodarczym zaznaczając, że brytyjski system bankowy dysponuje wystarczającymi rezerwami gotówki.

Jak jednocześnie poinformował, Bank Anglii jest gotów w razie potrzeby wesprzeć w ramach swych normalnych operacji rynkowych banki komercyjne dodatkowymi funduszami w kwocie ponad 250 mld funtów.

"Potrwa jakiś czas zanim Zjednoczone Królestwo ustanowi nowe stosunki z Europą i resztą świata. Można zatem oczekiwać pewnych związanych z tym wahnięć rynkowych i gospodarczych, ale jesteśmy na to dobrze przygotowani" - zapewnił Carney dodając, że "Bank Anglii będzie bezzwłocznie podejmował wymagane dodatkowe przedsięwzięcia stabilizujące rynek".

"Wymagania kapitałowe naszych największych banków są obecnie 10 razy większe niż przed kryzysem finansowym. Bank Anglii poddał te banki testom stresującym zakładającym scenariusze znacznie groźniejsze od tych, wobec jakich stoi obecnie nasze państwo. W wyniku tych działań brytyjskie banki zebrały ponad 130 mld funtów nowego kapitału i dysponują obecnie ponad 600 mld funtów środków płynnych wysokiej jakości. Ten znaczny kapitał i wysoka płynność dają bankom elastyczność niezbędną dla kontynuowania działalności kredytowej na rzecz brytyjskich firm i gospodarstw domowych nawet w stawiających wyzwania czasach" - wskazał szef Banku Anglii.

"Ponadto dla wsparcia funkcjonowania rynków Bank Anglii jest gotów udostępnić w ramach swych normalnych operacji rynkowych dodatkowe fundusze w kwocie ponad 250 mld funtów. Jest także zdolny zapewnić w razie potrzeby znaczną płynność jeśli chodzi o waluty obce. Oczekujemy, że instytucje finansowe będą korzystać z tych funduszy jeśli uznają to za stosowne i w wybranym przez siebie czasie" - dodał Carney. (PAP)