Prognozy pogodowe na lato 2024 nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że nadchodzące lato może być jeszcze bardziej upalne niż poprzednie, które już zapisało się w historii jako najgorętsze od ponad dwóch tysięcy lat.

Rekord ciepła zostanie pobity?

W 2023 r. Europa doświadczyła najcieplejszego lata w całej historii pomiarów. Jeśli prognozy Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) na lato 2024 się sprawdzą, rekord z 2023 r. może zostać pobity.

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził szczegółową rekonstrukcję temperatur z ostatnich dwóch tysięcy lat. Z badań wynika, że lato 2023 r. było wyjątkowo gorące - temperatury na półkuli północnej były o 2.07 stopnia wyższe niż średnie temperatury z lat 1850-1900.

Prognozy ECMWF na Lato 2024

W historii prognoz ECMWF nigdy wcześniej większość terytorium Europy, w tym Polska, nie otrzymała najwyższych rang 1 i 2. Oznacza to, że średnia temperatura powietrza ma być najwyższa w historii, biorąc pod uwagę kwietniowe prognozy z lat 2017-2024.

Prognozowane anomalie temperatury

Według prognoz, w Polsce anomalie temperatur mają wynieść od 0.5 do 1 stopnia powyżej normy z lat 1993-2016. W ciągu ostatnich siedmiu lat aż pięć okresów letnich było cieplejszych niż prognozowano w kwietniu, co sugeruje, że lato 2024 może być jeszcze cieplejsze niż przewiduje ECMWF.

Rekordowe lato. Jakie będą konsekwencje?

Rekordowe upały mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, rolnictwa i ogólnego komfortu życia. Niestety możemy spodziewać się też gwałtownych deszczów, burz z gradem, podtopień, powodzi i pożarów. Przygotujmy się na ekstremalne temperatury i miejmy nadzieję, że prognozy ECMWF okażą się mniej dramatyczne niż przewidywania.