Stany Zjednoczone ogłosiły w środę nowe sankcje mające w jeszcze większym stopniu odciąć dostęp Korei Północnej do światowego systemu finansowego. We wtorek reżim w Pjongjangu przeprowadził najprawdopodobniej kolejną nieudaną próbę rakiety balistycznej.

"Podjęte działania są dodatkowym etapem, którego celem jest przecięcie powiązań bankowych z Koreą Północną. Oczekujemy od wszystkich rządów i władz finansowych, by postąpiły tak samo" - powiedział wiceminister skarbu USA Adam Szubin, który odpowiada za walkę z terroryzmem.

Ogłoszone przez USA środki doprowadzą do uznania Korei Północnej za ośrodek prania pieniędzy i radykalnie ograniczą możliwość przeprowadzania transakcji finansowych z tym krajem, w tym za pośrednictwem wykorzystywanych przez Pjongjang fasadowych firm. Są one wykorzystywane m.in. do operacji finansowych służących handlowi bronią albo rozwojowi zakazanego przez rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ północnokoreańskiego programu broni nuklearnej.

"Musimy wprowadzić środki uniemożliwiające reżimowi oszukiwanie instytucji finansowych na świecie" - oświadczył Szubin w komunikacie.(PAP)