Samolot z uwolnioną przez rosyjskie władze ukraińską lotniczką wojskową Nadiją Sawczenko wylądował w ojczyźnie – poinformował w środę po południu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. „Samolot prezydencki z Bohaterem Ukrainy Nadiją Sawczenko wylądował! Witamy na ojczystej ziemi!” – napisał Poroszenko na Facebooku.

Według nieoficjalnych dotąd informacji skazana w Rosji na 22 lata więzienia Sawczenko została w środę wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, których sąd na Ukrainie skazał na kary po 14 lat pozbawienia wolności.

Przepraszam wszystkie matki, których dzieci nie powróciły z frontu, przepraszam, że powróciłam żywa, ale dziękuję za odzyskanie wolności – oświadczyła ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko po wylądowaniu na lotnisku Boryspol pod Kijowem.

„Odzwyczaiłam się od ludzi siedząc dwa lata w więzieniu i przepraszam, jeśli będę za ostra. Przepraszam matki, których dzieci nie powróciły z frontu, a ja żyję" – powiedziała dziennikarzom.

Reklama

„Nie mogę przywrócić życia martwym, ale gotowa jestem jeszcze raz przejść drogę, którą przebyłam i zginąć na polu bitwy. Zrobię wszystko, by każdy człowiek, który znajduje się w niewoli, znalazł się na wolności” – oświadczyła w emocjonalnym przemówieniu.

Skazana w Rosji na 22 lata więzienia Sawczenko została wymieniona w środę na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Po przybyciu do ojczyzny lotniczka udała się do administracji prezydenta Petra Poroszenki, gdzie wystąpi na konferencji prasowej.