Premier Beata Szydło przybyła w niedzielę późnym wieczorem do Stambułu, gdzie w poniedziałek weźmie udział w pierwszym Światowym Szczycie Humanitarnym ONZ. Polska pomoc humanitarna w tym roku będzie dwukrotnie większa niż w ubiegłym – zapowiedziała premier.

„To jest ważny szczyt. Mam nadzieję, że potwierdzimy te wszystkie zobowiązania, które podejmie ONZ jeżeli chodzi o pomoc humanitarną” – powiedziała premier Szydło dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Beata Szydło podkreśliła, że na szczycie będą jej towarzyszyć przedstawiciele najważniejszych polskich organizacji humanitarnych. "Mogę powiedzieć, że Polska będzie bardzo aktywnie włączała się w tym roku w pomoc humanitarną w państwach, które tej pomocy bardzo potrzebują. Będziemy realizować projekty dotyczące infrastruktury, edukacji. Ta pomoc z naszej strony będzie dwukrotnie większa finansowo niż było to w roku poprzednim” – zaznaczyła premier.

Szefowa polskiego rządu poinformowała, że nasz kraj „jest w trakcie realizacji” wspólnego, polsko-niemieckiego projektu humanitarnego. Po raz pierwszy został on zapowiadany podczas lutowej wizyty premier Szydło w Berlinie.

Reklama

„Wtedy podjęliśmy decyzję, że Polska wspólnie z Niemcami taki projekt humanitarny będzie realizować. Mogę powiedzieć, że jesteśmy na bardzo zaawansowanym etapie przygotowania tego projektu” - powiedziała.

Beata Szydło była też pytana przez dziennikarzy o poniedziałkowe decyzje, które może podjąć Komisja Europejska wobec Polski. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przyjąć opinię przedstawiającą zastrzeżenia KE co do poszanowania zasad rządów prawa przez Polskę oraz podsumowującą dialog z Warszawą na temat sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

„Jeżeli chodzi o Komisję Europejską, powiem tak: niczego się nie boimy” – oświadczyła premier Szydło.

Światowy Szczyt Humanitarny odbędzie się w Stambule w poniedziałek i wtorek. Swój udział zapowiedzieli reprezentanci 80 rządów, 45 światowych przywódców, a ponadto 6 tys. osób, w tym 250 przedstawicieli sektora prywatnego, grup humanitarnych i organizacji obywatelskich, a także potrzebujących społeczności i młodzież.

Premier Beata Szydło w poniedziałek rano weźmie udział w spotkaniu szefów państw i rządów i uroczystości otwarcia szczytu. Później spotka się z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych realizujących projekty humanitarne.