Jak podało niemieckie MSW, w czwartek na pokładzie samolotu z Turcji do Niemiec przybyło 103 uchodźców.

Pierwsza grupa 16 Syryjczyków dotarła do Niemiec na początku kwietnia. Władze niemieckie preferują rodziny z dziećmi. Uchodźcy umieszczani są początkowo w ośrodkach, m.in. we Friedlandzie w Dolnej Saksonii.

Zawarte 18 marca unijno-tureckie porozumienie przewiduje odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji począwszy od 20 marca. Porozumienie stanowi, że UE ma przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów; za każdego odesłanego z Grecji Syryjczyka Unia przejmie od Turcji jednego syryjskiego uchodźcę. Bruksela obiecała Ankarze pomoc finansową na imigrantów w wysokości 6 mld euro.

Reklama

Celem porozumienia jest ograniczenie nielegalnej imigracji i stworzenie uchodźcom z krajów ogarniętych wojną domową możliwości legalnego przyjazdu do UE.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało, w większości nielegalnie, 1,1 mln imigrantów. Od początku tego roku niemieckie władze zarejestrowały 200 tys. obcokrajowców, którzy przyjechali do Niemiec w celu uzyskania statusu uchodźcy bądź azylanta. (PAP)