Unia Europejska oczekuje ze strony przyszłego premiera Turcji współpracy w ramach umowy dotyczącej migracji i zniesienia wiz dla obywateli Turcji - oświadczył Haber.

"Aby sfinalizować porozumienie, potrzebujemy kontynuacji w kwestiach technicznych oraz gotowości do wypełnienia postanowień (umowy). Oczekujemy tego od każdego kolejnego rządu" Turcji - dodał unijny przedstawiciel.

W czwartek Davutoglu oświadczył, że nie będzie się ubiegał o pozostanie na stanowisku przewodniczącego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), co oznacza, że przestanie być premierem. Stwarza to niepokoje na Zachodzie co do dalszego losu umowy migracyjnej Turcja-UE, gdyż zdaniem ekspertów to właśnie Davutoglu był jej głównym autorem.

Reklama

Zgodnie z zawartym w marcu porozumieniem od kwietnia Turcja przyjmuje z powrotem nielegalnych migrantów przedostających się na greckie wyspy. Dzięki temu liczba imigrantów przeprawiających się przez Morze Egejskie na terytorium UE znacząco spadła. W zamian za współpracę z Unią i pomoc w zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji Ankara uzyskała obietnicę przyspieszenie decyzji o zniesieniu wiz dla Turków.(PAP)

ulb/ kar/