„Relacje premier-prezes PiS są bardzo dobre. Jeśli chodzi o wywiad prezesa, to powiedział, że nie należy popadać w samozachwyt i powinniśmy motywować się do tego, żeby skutecznie realizować program PiS” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu Rafał Bochenek. Rząd Beaty Szydło eksperymentem? „Słowa o eksperymencie potraktowałbym w szerszym kontekście. Eksperymentem był każdy rząd od początku lat 90. Był, jest i będzie” – odpowiada Bochenek.
Reklama

Rzecznik rządu pytany o rewolucję w PIT, składkach ZUS i NFZ odpowiada: „Trwają prace i w najbliższym czasie będziemy chcieli przedłożyć założenia tej wielkiej reformy”. „Mamy nadzieję, że premier uda się pozytywnie zaskoczyć Polaków” – komentuje. Bochenek tłumaczy, że w tym momencie trwają rozmowy z ekspertami, analizy za i przeciw, „żeby reforma wywarła pozytywne skutki dla polskiego społeczeństwa”.

„Należy upamiętnić prezydenta i wszystkich, którzy zginęli. Nie rozumiem z czego wynikają kontrowersje. Często stawialiśmy pomniki osobom, które niekoniecznie dobrze przysłużyły się historii Polski. Na przykład pomniki Armii Radzieckiej” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM. Wsparcie finansowe rządu budowy pomników ofiar katastrofy? „Rząd będzie wspierał tę inicjatywę w takim zakresie, w jakim pozwalają przepisy prawa” – zapowiada Bochenek. Jego zdaniem dotychczas „był wielki opór, żeby wymazać z polskiej historii tragedię pod Smoleńskiem i zapomnieć o tych osobach”. „Nie chcemy kolejnej awantury wokół pomnika” – dodaje rzecznik rządu. Pytany o to, dlaczego Lech Kaczyński zasługuje na pomnik, odpowiada: „Był wielkim mężem stanu, prezydentem RP, ministrem sprawiedliwości, prezesem NIK.”

Gość Kontrwywiadu pytany o Trybunał Konstytucyjny odpowiada, że „od pewnego czasu buksujemy w miejscu, a temat jest niepotrzebnie podgrzewany przez PO i Nowoczesną”. Jego zdaniem zarówno sędziom Sądu Najwyższego, jak i rządowi zależy na tym, żeby uspokoić tę sytuację i doprowadzić do kompromisu. „Z poglądem sędziów, że należy przestrzegać orzeczeń Trybunału, polski rząd zgadza się w pełni, ale dotąd Trybunał nie wydał żadnego orzeczenia” – komentuje Bochenek. „Wierzę w rozsądek sędziów SN. Chcą, aby wszystkie organy państwa przestrzegały konstytucji, ale konstytucja mówi, że orzeczenia TK wiążą, kiedy są opublikowane” – mówi gość RMF FM. Tłumaczy, że premier może opublikować orzeczenie Trybunału tylko wtedy, kiedy spełnia kryteria ustawowe. „W przeciwnym razie premier złamałaby ustawę” – dodaje.