„Polska nie ma ani powodów, ani zamiarów wycofywać się z organizacji Światowych Dni Młodzieży. Organizator wskazał Brzegi, a zadaniem służb nam podległych jest zapewnienie bezpieczeństwa” – mówi gość RMF FM wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Pytany o warunki w Brzegach, odpowiada: „Z raportu organizatora – jestem nim uspokojony, choć to nie jest jeszcze pełny spokój – wynika, że warunki są coraz lepsze”. Dodaje, że nikt nie zlekceważył krytycznego raportu RCB odnośnie lokalizacji ŚDM. „Służby podległe MSWiA zgłaszały pewne potrzeby, czy zastrzeżenia co do lokalizacji ŚDM. Musiały zgłaszać swoje uwagi, bo są odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Zastrzeżenia są usuwane” – zapewnia minister. Raport Rządowego Centrum bezpieczeństwa wskazywał, że Brzegi mogą być zagrożeniem dla życia lub zdrowia pielgrzymów.

„Ryzyko zmniejsza się zdecydowanie” – deklaruje wiceszef MSWiA. Dodaje, że Brzegi jako miejsce ŚDM wybrano w 2014 roku. „Poprzednia minister nie zostawiła nam dokumentów, które świadczyłyby o tym, że przeprowadzono odpowiednie analizy” – mówi gość RMF FM. Pytany o to, dlaczego Brzegi, a nie Błonia, odpowiada: „Problem polega na tym, że Błonia są zbyt małe dla tak dużej liczby uczestników”. Ulewy? „To jedna z obaw, ale z raportu kościelnego wynika, że są prowadzone prace, które pozwolą na odwodnienie” – zapewnia Jarosław Zieliński. Dodaje, że MSWiA w tych warunkach, jakie będą w Brzegach, zapewni maksymalne warunki bezpieczeństwa, a służby zrobią, co do nich należy.

Gość Kontrwywiadu RMF FM pytany o zmiany w rządzie, odpowiada: „Opozycja i nieprzyjazne ośrodki medialne nie będą pisać scenariuszy politycznych i rządowych dla PiS”. Zieliński dodaje, że rząd pracuje bardzo sprawnie i intensywnie i „z żelazną konsekwencją realizuje program PiS”. „Nie jesteśmy w stanie uniknąć pewnych trudności w rządzie i o tym mówi prezes. Pokonamy te trudności” – mówi minister. Jego zdaniem „prezes PiS chce, żeby wszystko było zrealizowane jak najlepiej i nad tym czuwa”. Mateusz Morawiecki premierem? „Domysły idą zbyt daleko i są bezzasadne. Środowiska opozycyjne chcą nas podzielić, bo marzy im się powrót do władzy” – uważa polityk. Pytany o tarcia w rządzie, odpowiada: „Znając rząd i PiS, śmieję się z tego, bo to wszystko jest wymyślone”.

Czytaj więcej na RMF 24.