"Zneutralizowaliśmy tunel na terytorium Izraela czyniąc go bezużytecznym dla terrorystów z Hamasu do infiltracji" - powiedział rzecznik armii podpułkownik Peter Lerner na konferencji prasowej dla zagranicznych dziennikarzy.

Lerner zaznaczył, że to pierwszy taki tunel wykryty na terenie Izraela od konfliktu sprzed dwóch lat. W roku 2014 w ciągu siedmiu tygodni walk palestyński Hamas wielokrotnie wykorzystywał tunele do atakowania izraelskich celów i przerzucania swych ludzi na terytorium państwa żydowskiego. Wówczas armia izraelska zniszczyła 32 takie tunele i zapowiedziała rozwój technologii, które mają uniemożliwić odbudowę sieci podziemnych korytarzy.

"To nowy tunel. Długi na kilkaset metrów. Odkryliśmy go w pobliżu granicy" - powiedział w poniedziałek rzecznik armii izraelskiej. Nie zdradzając szczegółów, oznajmił, że tunel wykryto dzięki połączeniu nowych technologii i danych wywiadowczych.

W lutym szef sztabu generalnego izraelskiego wojska generał Gadi Eisenkot zapowiadał, że główną misją armii na najbliższy rok jest zniszczenie tuneli wykorzystywanych przez bojowników Hamasu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewniał, że jeśli tunele pod granicą będą wykorzystywane do atakowania Izraelczyków, jego kraj odpowie w bardziej zdecydowany sposób niż w 2014 roku.

Wówczas w ciągu 50-dniowego konfliktu zginęło ponad 2,2 tys. Palestyńczyków, z których około dwie trzecie stanowili cywile. Po stronie Izraela śmierć poniosło 66 żołnierzy i siedmiu cywilów. (PAP)

mmp/ ap/