„Prezydent odnosił się do innych zdarzeń niż prezes PiS. Wprost nawiązywał do tego, co się działo 6 lat temu na Krakowskim Przedmieściu, do wielkiej żałoby narodowej. Z drugiej strony do różnych złych emocji, które później się wydarzyły i zaczęły niszczyć wspólnotę” – tak o wystąpieniach Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego mówiła na antenie RMF FM, szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.
Reklama

„Prezes PiS mówił o odpowiedzialności politycznej, która jest istotna. Mówił też, że należy budować wspólnotę i wybaczać” – dodała. Jej zdaniem prezydent apelował o to, by Polacy stali się wspólnotą, „żeby podziały, awantury się zakończyły”. Dodaje, że zarówno prezes, jak i prezydent podkreślali, że przyszłość należy budować na prawdzie.

Pytana o pomysł postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stany odpowiedziała, że „najpierw musimy poznać prawdę smoleńską”.

Dodała, że podkomisja smoleńska będzie badała wszystkie aspekty katastrofy. „Rząd Tuska popełnił wiele nieprawidłowości. Po pierwsze poprzez rozdzielenie wizyt, rząd również zgodził się, żeby śledztwo było prowadzone w Rosji” – wyjaśniła.

Małgorzata Sadurska pytana o to, czy prezydent roztoczy patronat nad budową pomnika Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim Przedmieściu, odpowiedziała, że „w kancelarii prezydenta nie trwają żadne takie prace”. „Czekamy aż się pojawią pierwsze prace koncepcyjne w tym zakresie” – dodała.

Zdaniem gościa RMF FM prezydent zawsze mówił, że potrzebne jest upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej. „Minęło 6 lat i nie ma takiego upamiętnienia” – komentuje.

„Z panią prezydentową rozmawiam dosyć często. Ma wyrobione zdanie w różnych tematach. Na temat aborcji każdy Polak ma wyrobione zdanie” – odpowiada szefowa Kancelarii prezydenta, pytana o milczenie Pierwszej Damy w sprawie aborcji.

„Życie ludzkie powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. To moja osobista opinia, jako Małgorzaty Sadurskiej” – uważa Sadurska. Jej zdaniem gdyby w Sejmie, kiedy wpływały obywatelskie projekty dotyczące zakazu aborcji, była możliwość prowadzenia dyskusji, to być może posłowie doszliby do wspólnego zdania na ten temat.

Więcej na rmf24.pl