Mary poinformował o tym bezpośrednio po zamkniętym posiedzeniu sądu apelacyjnego w Brukseli, podczas którego podjęto decyzję o przedłużeniu pobytu Abdeslama w belgijskim areszcie.

Zdaniem adwokata opóźnienie ekstradycji jego klienta jest związane z "koniecznością przesłuchania Abdeslama w innych sprawach".

Chodzi m.in. o strzelaninę, do której doszło 15 marca w gminie Forest pod Brukselą, gdzie otwarto ogień w stronę funkcjonariuszy policji. Incydent ten miał miejsce na trzy dni przed aresztowaniem Salaha Abdeslama. Prokuratura podejrzewa, że mógł być zamieszany w tę sprawę.

Reklama

Mary zaprzeczył jednocześnie, że decyzja o przedłużeniu aresztu w Belgii ma jakikolwiek związek z zamachami w Brukseli, do których doszło 22 marca i które pociągnęły za sobą śmierć 32 osób.

Agencja AFP twierdzi jednak, że przesłuchanie Abdeslama w tej sprawie i dalsze śledztwo byłyby jak najbardziej logiczne. Agencja oparła tę opinię na informacjach uzyskanych ze źródeł w belgijskim wymiarze sprawiedliwości.

Rzecznik belgijskiej prokuratury federalnej odmówił komentarza w tej sprawie.

Jeśli informacja o opóźnieniu ekstradycji się potwierdzi, decyzja sądu pierwszej instancji, który pod koniec marca uznał za możliwe przekazanie Abdeslama do Francji, straci moc.

Nie jest też jasne, czy Salah Abdeslam podtrzyma swój zamiar współpracy z francuskimi władzami, o czym belgijskie media informowały bezpośrednio po zatrzymaniu go. Po aresztowaniu 18 marca, a więc cztery miesiące po atakach terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 130 osób, Abdeslam odpowiedział na część pytań śledczych i zadeklarował wolę współpracy, ale później skorzystał z prawa do milczenia.

Śledczy uważają, że ataki w Paryżu i Brukseli zostały przeprowadzone przez bojowników z tej samej komórki Państwa Islamskiego (IS). (PAP)

mars/ mc/