Dorota Raben nie jest już prezesem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk; została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki na około trzy miesiące przed końcem kadencji. Nie podano powodu odwołania. Rada ogłosiła konkurs na prezesa zarządu i wiceprezesa ds. finansowych.

Spółka poinformowała w środę w komunikacie na swojej stronie internetowej, że „decyzją Rady Nadzorczej spółki Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA podjętą na posiedzeniu w dniu 6 kwietnia 2016 roku, z funkcji Prezesa Zarządu ZMPG SA została odwołana Dorota Raben. Funkcję Zarządu ZMPG SA piastować będzie Jerzy Melaniuk - Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury”. Podano, że „podczas obrad zatwierdzono również treść ogłoszenia konkursowego na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu ds. finansowych”. Ogłoszenie ma być opublikowane w dzienniku ogólnopolskim Rzeczpospolita oraz na stronie internetowej ZMPG SA w poniedziałek 11 kwietnia.

Przewodniczący Rady Nadzorczej, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powiedział po posiedzeniu PAP, że Rada odwołała Raben ze stanowiska na wniosek reprezentantów Skarbu Państwa. „Przedstawiciele miasta Gdańska byli przeciwnego zdania, nie poparli tego wniosku” – dodał. Podał, że w ośmioosobowej RN portu, Skarb Państwa ma pięciu przedstawicieli, a miasto – trzech. Poinformował, że wnioskujący o odwołanie Skarb Państwa nie podał powodów takiej decyzji. Zwrócił uwagę, że „Pani Raben miała kontrakt do 16 lipca br., była nie tylko pierwszą kobietą, prezesem portu, ale w bardzo otwarty, nowoczesny sposób zarządzała portem, miała bardzo dobre relacje z pracownikami, związkami zawodowymi".

W liście pożegnalnym do byłej prezes portu prezydent Gdańska napisał, że „czas, w którym zarządzała gdańskim portem to czas wielkich wyzwań i wspaniałych dokonań. Gdański port morski dzięki pani osiągnął najlepsze wyniki w swojej wieloletniej historii, wrócił do europejskiej czołówki”. „Zarówno port gdański jak i Gdańsk będą zawsze wspominać panią z szacunkiem i wdzięcznością” – napisał Adamowicz.

Szef Rady Nadzorczej poinformował, że konkurs na stanowiska prezesa zarządu oraz wiceprezesa ds. finansowych powinien być rozstrzygnięty w maju. Kandydaci mają być przesłuchani w pierwszej połowie maja. Następne posiedzenie RN – 26 kwietnia.

Dorota Raben pełniła funkcję prezesa ZMPG od lipca 2013 r. Jej kadencja kończyła się 16 lipca 2016 r. Jest absolwentką Wydziału Chemii poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jest uważana za eksperta z dziedziny łańcuchów dostaw i doradztwa personalnego. Jerzy Melaniuk jest wiceprezesem Portu Gdańsk ds. infrastruktury; jego kadencja upływa w czerwcu 2018 roku. Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i wieloletnim nauczycielem akademickim tej uczelni oraz Swedish University of Agricultural Science w Uppsala.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA jest jedynym podmiotem zarządzającym portem w Gdańsku. Udziałowcami spółki są: Skarb Państwa (95,07 proc.), Gmina Gdańsk (2,31 proc.) oraz uprawnieni pracownicy (2,62 proc.).

W 2015 roku Port Gdańsk ustanowił rekord polskiej gospodarki morskiej - przeładował prawie 36 mln ton ładunków, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. W porcie realizowany jest największy w historii firmy plan inwestycyjny. Około pół roku temu spółka podała, że do 2020 r. na terenie portu i w jego otoczeniu może być zainwestowanych około 8 mld zł. Jak podano, ok. 7 mld zł mogą zainwestować m.in. spółki prowadzące działalność w porcie, jak PERN, DCT i OT Logistics, a ok. 1 mld zł - Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.