Wizyta chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w Pradze zakończyła się w środę podpisaniem 30 porozumień gospodarczych, które zaowocują chińskimi inwestycjami w Czechach o wartości niemal 4 mld dolarów - podały agencje.

Podpisane w środę porozumienia dotyczą bankowości, energetyki, produkcji samochodów oraz turystyki. Jak pisze chińska agencja Xinhua, bardzo obszernie relacjonująca wizytę Xi w Pradze, "konsolidację więzów dwustronnych" wzmocnią porozumienia dotyczące wymiany kulturalnej, projektów budowy wzajemnego zrozumienia, pogłębienie współpracy w zakresie edukacji i sportu oraz wymiany studenckiej.

Dzień wcześniej prezydent Xi i goszczący go prezydent Milosz Zeman podnieśli rangę wzajemnych kontaktów do poziomu partnerstwa strategicznego. Czeskie władze liczą, że dzięki strategicznemu partnerstwu Czechy staną się dla Chin bramą do Unii Europejskiej i węzłem transportowym, logistycznym oraz finansowym.

Xi wyraził nadzieję na "pragmatyczną współpracę" między Pekinem a Pragą, a także na zacieśnienie łączących je więzów. Jak pisze Xinhua, obie strony zgodziły się "wzmocnić synergię chińskich inicjatyw związanych z budową Nowego Jedwabnego Szlaku i czeskich strategii rozwoju".

Prezydenci zgodzili się promować rozwój strategicznego partnerstwa Chin z Unią Europejską, wdrażać Strategiczną Agendę Chiny-UE 2020 i przyczyniać się do rozwoju partnerstwa Chin z Unią na rzecz pokoju i wzrostu.

Porozumienia zawarte przez obu prezydentów dotyczą zwiększenia efektywności współpracy w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i lotniczym oraz pogłębienia współpracy na polu finansów, energetyki jądrowej, tradycyjnej medycyny chińskiej, transportu lotniczego i parków przemysłowych. Mają też promować innowacyjną współpracę we wschodzących dziedzinach, jak e-handel, sztuczna inteligencja, nanotechnologia i ochrona środowiska.

Jak pisze agencja CTK, Chiny wykazały zainteresowanie zakupem za miliard euro czeskich samolotów.

Szef czeskiej dyplomacji Lubomir Zaoralek powiedział, że po sukcesie samochodów Skoda w Chinach kolej na produkcję samolotów. Według kancelarii czeskiego prezydenta, znajdujące się w Czechach fabryki samolotów cywilnych Aircraft Industries chcą sprzedać 20 samolotów L-410 Turbolet za 111 mln euro i wybudować w Chinach fabrykę produkującą 18-30 samolotów rocznie z udziałem czeskich podwykonawców.

Z kolei kontrakt z Evektor Asia Pacific i Gungdong Longhao Group, dotyczy według CTK sprzedaży 300 samolotów EV-55 i 50 maszyn SSA wartych 840 mln euro.

Zaoralek poinformował, że do Chin trafi również czeska żywność.

Minister powiedział też, że teraz przedsiębiorcy muszą zadecydować, czy podjąć się transakcji. Dodał, że dotyczy to również planu budowy wodnego korytarza Dunaj-Odra-Łaba, pozwalającego na połączenie Morza Czarnego, Bałtyku i Morza Północnego dzięki sieci kanałów na terytorium Czech. Jednak według premiera Bohuslava Sobotki budowa korytarza wodnego możliwa byłaby dopiero w odległej przyszłości.

Jednym z owoców wizyty Xi będzie ustanowienie bezpośrednich rejsów lotniczych między Szanghajem a Pragą przez China Eastern Airlines.

Xi wezwał oba kraje do dalszej promocji tradycyjnej chińskiej medycyny w Czechach, które w Europie Środkowo-wschodniej już stały się pierwszym ośrodkiem badawczym w tym zakresie.

Xi jest pierwszym w historii prezydentem Chin odwiedzającym Czechy oraz Europę Środkowo-wschodnią. W podróży towarzyszyli mu m.in. szef dyplomacji Wang Yi, minister handlu Gao Hucheng i ok. 90 dziennikarzy.

Z Czech Xi udaje się do Waszyngtonu na Szczyt Bezpieczeństwa Nuklearnego.