Grupę około 20 osób podejrzanych o związki z organizacją Państwo Islamskie (IS) zatrzymano w środę w Moskwie - poinformowała agencja RIA Nowosti, powołując się na źródło w organach ścigania. Agencja przypomina, że IS jest ugrupowaniem zakazanym w Rosji.

"W trakcie wspólnej operacji Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i policji zatrzymano ok. 20 osób, które są podejrzane o związki z IS. W Moskwie według wstępnych danych ludzie ci zajmowali się wynajdywaniem i werbowaniem nowych członków" - powiedział informator RIA Nowosti.

Agencja przypomina, że główne siły IS są skoncentrowane w Syrii i Iraku, lecz próbują też rozszerzać swoje wpływy w Afryce Północnej. Pisze, że według danych rosyjskich służb specjalnych związki z terrorystycznymi organizacjami na Bliskim Wschodzie może mieć do trzech tysięcy obywateli Federacji Rosyjskiej. Agencja nie precyzuje charakteru tych związków.

W połowie marca deputowany Dumy Państwowej z frakcji Jedna Rosja Adalbi Szchagoszew zaproponował zwiększenia do dożywocia wymiaru kary dla werbowników terrorystów. Obecnie kara ta to od pięciu do 10 lat więzienia.