Dziś obchodzimy 1050 rocznicę liturgiczną chrztu Polski- przypomniał sobotę w homilii w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski abp Wojciech Polak. Chrzest Mieszka I miał się odbyć w Wielką Sobotę 966 roku.

W gnieźnieńskiej katedrze nastąpiło uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Było to zwieńczenie dziewięciomiesięcznej nowenny – formy przygotowania archidiecezji gnieźnieńskiej do 1050. rocznicy chrztu Polski.

„Święty Augustyn mówi nam, że chrzcielna woda zbawienia czerpie swą skuteczność z tego, że jest uświęcana imieniem Chrystusa, który dla nas przelał krew. W ten sposób sam otworzył nam niewyczerpane źródło życia. Otwiera to źródło dla nas, tak jak otworzył je 1050 lat temu dla naszych praojców i przodków, tutaj, na gnieźnieńskiej ziemi. Dzisiaj, w Wigilię Paschalną, obchodzimy 1050. rocznicę liturgiczną tej doniosłej chwili” – powiedział w homilii abp Polak.

Prymas podkreślił, że przygotowania do jubileuszowej Wigilii Paschalnej i do uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych w katedrze i w kościołach całej archidiecezji gnieźnieńskiej miały szczególny charakter.

„Wsłuchiwaliśmy się w katechezy przybliżające nam istotę sakramentu chrztu świętego. Rozważaliśmy Boże Słowo, które pozwoliło nam jeszcze bardziej uważnie przypatrzeć się naszemu chrześcijańskiemu powołaniu” - powiedział.

Abp Polak przypomniał, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego, u wszystkich ochrzczonych, dzieci i dorosłych, po chrzcie wiara powinna wzrastać, dlatego co roku podczas Wigilii Paschalnej Kościół celebruje odnowienie przyrzeczeń chrztu.

„Wydaje się jednak, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w jubileuszowym 1050. roku Chrztu Polski, powinno mieć dla nas jeszcze szczególniejsze znaczenie. To w pewnym sensie przecież powrót do źródeł naszej wiary. To świadomość, skąd wszyscy, jako ochrzczeni, jesteśmy, skąd wyrastamy, gdzie są nasze korzenie” - powiedział. Jak dodał, to też wdzięczność za odwagę i dalekowzroczność Mieszka I.

Według historyków, chrzest Mieszka I mógł mieć miejsce w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. Tegoroczne, centralne uroczystości rocznicowe 1050. chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie i 15-16 kwietnia w Poznaniu.