Prezes IPN Łukasz Kamiński apeluje o wsparcie dla powstania w Krakowie pomnika ukazującego "niezwykły fenomen AK i Polskiego Państwa Podziemnego". Sercem projektu jest plac w kształcie granic II RP z okalającą je "wstęgą pamięci" - "znakiem walki o wolność".

"Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej od kilku lat zbiera fundusze na wybudowanie w Krakowie niezwykłego pomnika +Wstęga pamięci+. Monument, umiejscowiony u stóp Wawelu, ma w symboliczny sposób ukazać niezwykły fenomen Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego" - podkreślił prezes IPN w apelu zamieszczonym na stronie Instytutu.

Do pomnika ma prowadzić reprezentacyjna aleja stanowiąca przedłużenie Drogi Królewskiej od strony Wawelu. Centralnym elementem ma być snop światła emitowany w niebo dla uczczenia ważnych uroczystości. Wewnątrz wstęgi mają zostać umieszczone figury żołnierzy AK i napisy informujące o najważniejszych akcjach organizacji. Na powierzchni wstęgi znajdą się także znaki Polski Walczącej. Pomnik ma otaczać Ogród Pamięci.

"Niestety dotychczas zebrane środki wystarczyły tylko na wykonanie podstawowych prac i wmurowanie kamienia węgielnego. W celu rozpoczęcia realnej budowy pomnika zorganizowano zbiórkę na jednym z portali internetowych. Ma ona potrwać symboliczne 63 dni. Pozostało ich już tylko 26. Mimo dość szerokiego rozpropagowania akcji zgromadzono dotychczas zaledwie 22 proc. z potrzebnej kwoty 300 tys. zł" - zaakcentował Kamiński.

Jak zaznaczył, pamięć o przeszłości potrzebuje ludzi, którzy "będą chcieli ją kultywować, potrzebuje też miejsc, wokół których mogłaby się ona ogniskować". "Krakowski pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego będzie dla przyszłych pokoleń nie tylko miejscem oddawania czci bohaterom, ale także inspiracją do poznawania ich historii oraz wartości, jakie towarzyszyły żołnierzom AK w ich walce" - mówi prezes IPN.

Jego zdaniem naszym fundamentalnym wspólnym celem jest pamięć o tych, którzy w obronie ojczyzny i walce o wolność gotowi byli poświęcić własne życie. "Bardzo wielu żołnierzy AK w czasie wojny i po jej zakończeniu zapłaciło taką cenę. Pamięć nie może się jednak wyrażać tylko w słowach, potrzebne są także czyny" - zauważył Kamiński.

"Pomóżmy weteranom Armii Krajowej w realizacji ich wspaniałego projektu. Dołóżmy naszą cegiełkę do budowy +Wstęgi pamięci+. Zbierzmy środki nie tylko na rozpoczęcie prac, ale także na ich zakończenie. Spotkajmy się 27 września tego roku w Krakowie, w 77. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, na uroczystości odsłonięcia tego niezwykłego pomnika" - zaapelował prezes IPN.