Kilkudziesięciu międzynarodowych pracowników ONZ opuściło w niedzielę misję w Saharze Zachodniej po tym, jak Maroko zażądało jej wycofania z powodu wypowiedzi sekretarza generalnego ONZ na temat tego spornego terytorium - podała marokańska agencja prasowa MAP.

Misję opuściło 73 pracowników ONZ, 10 wyjedzie później w niedzielę; na miejscu pozostanie jeszcze tylko jedna pracowniczka, gdyż jest w ciąży - podało anonimowe źródło w marokańskich władzach.

W mijającym tygodniu władze w Rabacie zażądały od ONZ wycofania 84 członków międzynarodowego personelu cywilnego misji utrzymania pokoju MINURSO w Saharze Zachodniej, określanej przez Maroko jako Prowincja Południowa.

Rabat oskarżył wcześniej w marcu sekretarza generalnego ONZ, że nie jest już neutralny w tym trwającym od kilkudziesięciu lat sporze o tę byłą hiszpańską kolonię. Według marokańskich władz Ban użył słowa "okupacja", ażeby opisać zaanektowanie przez Maroko Sahary Zachodniej w 1975 r., kiedy powstała tam próżnia polityczna po wycofaniu się Hiszpanów.

Reklama

O Saharę Zachodnią, gdzie występują m.in. bogate złoża fosforanów, wykorzystywanych do produkcji nawozów, toczy się najdłuższy w Afryce spór terytorialny. Wspierany przez Algierię Front Polisario od lat żąda niepodległości tego terenu oraz przeprowadzenia referendum w tej sprawie. W 1976 r. Front, prowadzący od 1973 roku walkę narodowowyzwoleńczą z Hiszpanią, a potem z Mauretanią i do 1991 r. z Marokiem, proklamował na obszarze Sahary Zachodniej państwo saharyjskie.

Misja MINURSO powstała właśnie w 1991 roku po wynegocjowaniu pod auspicjami ONZ rozejmu. Do tej pory misja liczyła 242 wojskowych, 84 międzynarodowych pracowników cywilnych, 157 pracowników marokańskich i 12 wolontariuszy.