Policja poszukuje opiekunów dwójki chłopców, pozostawionych w kościołach w Katowicach i Sosnowcu. Jeden z nich ma około pół roku, wiek drugiego oceniany jest na dwa lata. Na stronie internetowej policjanci opublikowali w piątek zdjęcia dzieci licząc na pomoc w ustaleniu ich tożsamości.

Jak podała śląska policja, w miniony wtorek wieczorem młodszego z chłopców znaleziono w przedsionku kościoła w Sosnowcu przy ul. Gospodarczej. Niemowlę miało kartkę, na którym której ktoś napisał: „Błagam zaopiekujcie się moim dzieckiem. Ja nie jestem w stanie. Bóg zapłać”. Następnego dnia tuż po południu około 2-letni chłopiec został znaleziony w kościele przy ul. Granicznej w Katowicach.

„Obaj chłopcy są zdrowi i zadbani, trafili już do rodzin, które się nimi tymczasowo opiekują” - powiedział PAP nadkomisarz Tomasz Gogolin z zespołu prasowego śląskiej policji.

Chłopca pozostawionego w Sosnowcu przewieziono do centrum pediatrii. Lekarze określili, że jest dzieckiem zdrowym, nie noszącym oznak niedożywienia, zaniedbań opiekuńczych czy przemocy. Jego wiek ocenili na 6-8 miesięcy. Chłopiec jest pogodny i ufny.

Reklama

Policjanci apelują do opiekunów, by skontaktowali się z Komendą Miejską Policji w Sosnowcu. „Bez względu na okoliczności podjęcia tak desperackiej decyzji, zapewniamy o możliwości udzielenia szeroko rozumianej pomocy, a przede wszystkim w znalezieniu rozwiązania tej trudnej sytuacji i wyjścia z niewątpliwie dramatycznego położenia, w jakim się znaleźli” - podkreślają funkcjonariusze.

Reklama

Apelują równocześnie do osób mogących pomóc w ustaleniu personaliów chłopca. Proszą o kontakt telefoniczny z Wydziałem Kryminalnym Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu tel. 32 296 12 8032 296 12 80, oficerem dyżurnym pod nr 32 296 12 0032 296 12 00 i 32 296 12 5532 296 12 55, lub kontakt osobisty z najbliższą jednostką policji.

Dziecko w kościele w Katowicach znalazła mieszkanka tego miasta. Według jej relacji w środę podeszła do niej ubrana na czarno kobieta i poinformowała, że przy wejściu stoi bez opieki mały chłopczyk. Poprosiła ją, aby skontaktowała się z księdzem, a ona zawiadomi policję, po czym szybko opuściła kościół.

Także dziecko pozostawione w katowickim kościele jest zdrowe i zadbane. Policjanci ustalają jego tożsamość i poszukują rodziców bądź opiekunów. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu jego tożsamości, lub tożsamości rodziców czy opiekunów, policja prosi o kontakt pod numerem telefonu 32 200 25 5532 200 25 55 lub 997 i 112.

Ponieważ dzieci zostały odnalezione dzień po dniu, w kościołach oddalonych od siebie zaledwie o ok. 8 km, policja nie wyklucza, że chłopcy mogą być braćmi. Chłopcy na opublikowanych zdjęciach są do siebie podobni. Policja zaznacza, że to tylko jedna z hipotez i na razie wypowiada się na ten temat ostrożnie. „Niczego nie wykluczamy. Bierzemy pod uwagę różne ewentualności, także taką” - powiedział Gogolin.

Call

Send SMS

Call from mobile

Add to Skype

You'll need Skype CreditFree via Skype