PSL jest przeciwne zmianom w sposobie finansowania partii politycznych. Po południu Sejm rozpoczął prace nad propozycjami Nowoczesnej i ruchu Kukiz'15 w tej sprawie.

Partia Ryszarda Petru chce, by by partie polityczne połowę tego, co dostają z budżetu pozyskiwały od obywateli. Kukiz'15 proponuje likwidację finansowania z budżetu państwa i wprowadzenie możliwości odpisania od podatku dochodowego 5 złotych z przeznaczeniem na wybraną partię.

Poseł Krzysztof Paszyk przypomina czasy, gdy nie było budżetowego finansowania partii politycznych. - Było wiele patologii i nadużyć - powiedział. Dodał, że PSL nie chce powrotu do tamtych czasów. Polityk podkreślił, że finansowanie partii z budżetu jest bardziej stabilne. Dodał, że zmusza to ugrupowania do większej aktywności i spotkań z wyborcami, a nie ze sponsorami. Finansowanie spoza budżetu nie służy dobrze demokracji oraz wyborcom - mówi Krzysztof Paszyk.

Przeciwne zmianom w sposobie finansowania partii politycznych jest też Prawo i Sprawiedliwość. Klub ten wniósł o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów Nowoczesnej i ruchu Kukiz'15.