W Kompanii Węglowej w Katowicach odbędzie się kolejna tura rozmów zarządu ze związkowcami w sprawie między innymi wynagrodzeń. Udział w rozmowach zapowiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Spotkanie będzie dotyczyć między innymi wszczęcia przez związkowców procedur sporu zbiorowego. Związki nie zgadzają się na planowane zmniejszenie wynagrodzeń w spółce i żądają deklaracji, że płace zostaną utrzymane na zeszłorocznym poziomie.

W piątek minął termin, jakie związki dały Kompanii Węglowej na potwierdzenie, że przeciętne wynagrodzenie w firmie nie będzie w tym roku niższe od ubiegłorocznego. Zarząd Kompanii w odpowiedzi wysłał związkom zaproszenie na rozmowy. Strona społeczna jest też zaniepokojona tym, jak będzie wyglądać przejście Kompanii do Polskiej Grupy Górniczej.
Kompania Węglowa to największy w Polsce producent węgla kamiennego. Do końca kwietnia zbędny majątek firmy ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a czynne kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej, które udziałowcami będą między innymi katowicki Węglokoks oraz inwestorzy z sektora finansowego i energetycznego.