Waszczykowski stwierdził, że Polska, która latem będzie gospodarzem szczytu NATO, oczekuje dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa poprzez tak zwany „Pakiet Warszawski”, który zapewni stałą obecność wojsk Paktu.

Odnosząc się do sytuacji w Polsce minister zapewnił, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest wierny zasadom demokracji. Wyjaśniał, że anulowanie wyboru 5 sędziów Trybunału Konstytucyjnego było odpowiedzią na będące - jego zdaniem - złamaniem demokratycznych reguł, pospieszne nominacje sędziowskie poprzednich władz. Z kolei reformy mediów mają prowadzić, według ministra, do przywrócenia ich misji publicznej przy zachowaniu niezależności, obiektywizmu i pluralizmu.

Witold Waszczykowski podkreślił, że Polska i Stany Zjednoczone są więcej niż strategicznymi partnerami. Oba kraje łączy przyjaźń, historia i wspólne wartości. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że w 2009 roku Lech Kaczyński wręczył prezydentowi Obamie biografię Tadeusza Kościuszki i że prezydent Andrzej Duda podczas ostatniej sesji ONZ siedział obok przywódcy USA naprzeciwko Władimira Putina. Minister podkreślił, że Polscy żołnierze walczyli w Iraku i Afganistanie, że wkrótce powstanie w naszym kraju baza tarczy antyrakietowej i że jako jeden z nielicznych członków Unii Europejskiej zwiększyła wydatki zbrojeniowe ponad 2 procent PKB.