Premier Beata Szydło jest już w Berlinie, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak mówi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, rozmowa ta będzie okazją do podsumowania polsko-niemieckich relacji. W tym roku przypada też 25. rocznica podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i współpracy z 17 czerwca 1991 roku w Bonn. Sygnatariuszami z polskiej strony byli: Jan Krzysztof Bielecki i Krzysztof Skubiszewski, z niemieckiej - Helmut Kohl i Hans-Dietrich Genscher.

Beata Szydło i Angela Merkel będą też rozmawiać o przyszłotygodniowym szczycie Unii Europejskiej, a konkretnie o rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. Wiceminister Konrad Szymański wyraził przekonanie, że po wizycie w Berlinie stanie się jasne, iż Polska nie stanowi problemu, jeśli chodzi o rozwiązywanie kryzysu migracyjnego w Europie. Przypomniał, że nasz kraj podtrzymuje stanowisko wobec mechanizmu rozlokowywania uchodźców w krajach unijnych. Jesteśmy też gotowi wspierać działania zmierzające do uszczelniania zewnętrznej granicy Wspólnoty oraz do finansowania pomocy humanitarnej dla uchodźców, którzy przebywają w obozach poza granicami Unii.

Wiceminister Szymański nie wykluczył również rozmów na temat unii energetycznej oraz planowanej rozbudowy drugiej nitki gazociągu północnego. Jak powiedział, to dobry moment, by poruszyć sprawę inwestycji strategicznych, które mogą oddziaływać na naszą część rynku gazowego. Przypomniał też, że Polska ma krytyczne stanowisko jeśli chodzi o tę inwestycję.
Podczas wizyty w Berlinie, planowane jest też wystąpienie premier Beaty Szydło na forum Fundacji Koerbera, poświęcone polskiej polityce zagranicznej.