Posiedzenie komisji finansów publicznych poświęcone podwyżce opłat bankowych - w lutym. Poinformował o tym w Sejmie przewodniczący komisji, poseł Andrzej Jaworski z PiS-u.

"Chcemy zrobić dużą i bardzo solidną debatę na temat tego co dzieje się w tej chwili w sektorze bankowym, zwłaszcza po wejściu w życie ustawy o tzw. podatku bankowym, w związku z art. 14 tej ustawy" - powiedział Andrzej Jaworski. Dodał, że komisja wyśle imienne zaproszenia do prezesów banków. Na posiedzenie zaproszeni zostaną również przedstawiciele KNF-u, UOKiK-u i "przedstawiciele ministerstw".

Jaworski pytany, czy według niego PKP BP wprowadzając we wtorek nowe taryfy i opłaty bankowe złamało ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych powiedział, że to dobre pytanie. Dodał, że doszły go informacje, że nie miało to związku z podatkiem bankowym, ale - jak powiedział - mimo wszystko temat jest na tyle poważny, że komisja powinna mieć jasną i konkretną wiedzę, "żeby nie było tu żadnych niedomówień".

Reklama

Podatek bankowy wprowadziła ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych, która wchodzi w życie 1 lutego tego roku. Ustawa przewiduje, że daninę tę płacić będą banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, instytucje kredytowe, SKOK-i i firmy ubezpieczeniowe.