Donald Trump umacnia swoją pozycję w prawyborach prezydenckich w Partii Republikańskiej. Najnowsze sondaże pokazują też spadek poparcia wśród demokratów dla Hillary Clinton. Tymczasem pierwsze prawybory juz za półtora tygodnia.

Pierwsze prawybory prezydenckie odbędą się 1 lutego w Iowa. Jeszcze niedawno w tym stanie miliarder Donald Trump i konserwatywny senator Ted Cruz mieli podobne poparcie. Sugestie Trumpa, że urodzony w Kanadzie Cruz może nie spełniać konstytucyjnego warunku kandydowania w wyborach przyniosły skutek. W najnowszym sondażu CNN Trump ma 37% poparcie podczas gdy Cruz tylko 26%. W następnych stanach gdzie odbędą się prawybory przewaga Trumpa jest jeszcze większa.

Po stronie Demokratów powody do niepokoju ma Hillary Clinton. W Iowa i New Hampshire przegrywa ona w sondażach z 74-letnim Bernim Sandersem, na którego wiece przychodzą tysiące młodych ludzi. Sanders ma kłopot z przekonaniem do siebie czarnoskórych Amerykanów, którzy stanowią bardzo silny blok w ramach Partii Demokratycznej co może ostatecznie uniemożliwić mu zdobycie nominacji. Jednak sam fakt, że Clinton przegrywa w dwóch ważnych stanach z politykiem określającym się mianem socjalisty, któremu mało kto daje szansę na zwycięstwo, świadczy o słabości kandydatury byłej sekretarz stanu USA.