Ustawa o policji to „zainfekowanie polskiego internetu koniem trojańskim totalnej inwigilacji”? „Mógłbym się zgodzić z takim poglądem” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Jego zdaniem „sytuacja, w której ktokolwiek z władzy może zapoznawać się z tym, co robimy w internecie, powoduje zagrożenie prawa do prywatności”. „Jeżeli pan ma jakieś rzeczy, które budzą intymne zainteresowanie, to czy chciałby pan przeczytać o sobie w prasie, że pan takie rzeczy lubi, bo jakaś prasa od policji wydobędzie takie dane? Jakieś służby będą mogły szantażować pana tym, że wiedzą, jakie ma pan zainteresowania internetowe” – komentuje gość.

Kontrola policji będzie podlegała kontroli sądowej? „Jeśli służby obecnie pozyskują 2 mln danych z billingów, to jeśli taką samą ilość danych pozyskiwano by z danych internetowych, to w jaki sposób sąd raz na pół roku, dostając sprawozdanie, jest w stanie dokonać rzetelnej kontroli?” – odpowiada Bodnar.

„Niepokoję się wszystkimi zmianami odnośnie Trybunału Konstytucyjnego, które w Polsce mają miejsce. Brak dobrego codziennego funkcjonowania TK stanowi zagrożenie dla praw i wolności obywatelskich, rozpatrywania skarg konstytucyjnych” – mówi Rzecznik Praw Obywatelskich. „Wszystkie konstytucyjne konflikty musimy rozwiązać w kraju” – odpowiada pytany o debatę o Polsce na forum UE. Dodaje: „Jeżeli Bruksela zapyta mnie, jakie są standardy dotyczące funkcjonowania Trybunału, to przedstawię wszystkie dokumenty. Ostatnie zmiany nie sprzyjają Trybunałowi”.