„Rządzący oczywiście idą zbyt ostro. Cel strategiczny jest jasny, który nie był ukrywany i nie ma co się tak podniecać - przebudowa państwa. Znużenie tą Polską, którą obserwowaliśmy od 25 lat, było bardzo duże” - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM Paweł Kowal z Polski Razem, pytany o zamieszanie wokół Trybunały Konstytucyjnego.

„Kolegom historykom radzę, żeby podpisywali kontrakty w wydawnictwach na historię III RP, bo ona właśnie się kończy. Po rządach PiS Polska nie będzie już tą samą Polską” - dodaje. „PO ma dziś zatkane usta, jakby pierogi jedli. Nie są w stanie nic powiedzieć, bo nie mają do tego tytułu. To oni pierwsi odkręcali pierwsze śrubki i psuli prawo” - mówi gość RMF FM. Uważa, że Szydło i Gowin milczą ws. TK, bo „mają intuicję, że w Polsce wygra ten, kto zacznie trochę iść drogą kompromisu”.

Pytany o debatę w Parlamencie Europejskim na temat Trybunału odpowiada: „To nikomu nie pomoże, a mechanizm może w rezultacie dodatkowo osłabić opozycję”. „Na Zachodzie order sobie przypina ten, kto umie zawrzeć kompromis. Wtedy wszyscy mają poczucie, że polityka dobrze działa. U nas wygrywa ten, kto jest silniejszy” - komentuje Kowal. Dodaje, że „Ryszard Petru w Polsce ten kod załapał, ten zachodni sposób uprawiania polityki”. „Wie, że jest sytuacja trudna, ale codziennie składa jakąś propozycję” - komentuje.