„Niezależność Trybunału Konstytucyjnego została zdemolowana, uderza się we władzę sądowniczą i to będzie miało swoje konsekwencje” – mówi gość Kontrwywiadu RMF FM były szef MSZ Grzegorz Schetyna z PO. Jego zdaniem, Europa już się interesuje zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego, bo „to scenariusz, który był na Węgrzech prowadzony przez ponad rok, u nas został zrealizowany w 12 dni”.
Reklama

Pytany o to, czy PO będzie alarmować Unię w sprawie tego, co dzieje się w Polsce, Schetyna mówi: „Na rewolucję i podkładanie granatów będziemy reagować”. Polityk PO uważa, że „PiS chce zniszczyć niezależność Trybunału, żeby albo sparaliżować albo mieć wpływ na większość”. Wybór 2 sędziów był złamaniem obyczajów parlamentarnych? „Obyczajów tak, ale nie prawa” – odpowiada gość RMF FM.

„Dobrze, że rząd Beaty Szydło realizuje politykę ws. przyjmowania uchodźców, którą my prowadziliśmy. Ona jest racjonalna, skuteczna i jedyna” – uważa polityk. Pytany o premier na szczycie Unia-Turcja odpowiada: „Nic nowego nie zostało powiedziane, ale ważne jest, że nie było żadnych ekscesów”.

Walka z Tomaszem Siemoniakiem o fotel szefa PO? „Pojawiają się czasami twarde słowa” – komentuje Grzegorz Schetyna. „Współpraca nasza zawsze była, jest i będzie. Zawsze mieliśmy ze sobą dobre relacje” – mówi Schetyna. „Dużo powinniśmy zrobić, żebyśmy w styczniu mogli powiedzieć: sprawa jest zamknięta, wszyscy jesteśmy na pokładzie. Że wszyscy, którzy brali udział w wyborczej rywalizacji są razem i pokazują drużynę i skuteczność” – uważa polityk.