Platforma Obywatelska zaskarży znowelizowaną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Zapowiedział do szef klubu PO Sławomir Neumann. Posłowie Platformy, podobnie jak Nowoczesnej i PSL, nie wzięli udziału w głosowaniu nad całością ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Neumann zaznaczył, że PO zaczeka z wnioskiem do zakończenia procesu legislacyjnego. Wówczas będzie wiadamo, czy poza niektórymi zapisami zostanie zaskarżony również tryb pracy nad ustawą w parlamencie.

Sławomir Neumann tłumaczył też, dlaczego posłowie Platformy Obywatelskiej wyszli z sali podczas głosowania. Zaznaczył, że przez cały czas bardzo szybkiej pracy nad ustawą, posłowie PO starali się ją bezskutecznie poprawić. "Ostatnie głosowanie to zwieńczenie prac nad niszczeniem Trybunału Konstytucyjnego, nie chcemy do tego przykładać ręki" - powiedział szef klubu PO.

Za ustawą opowiedzieli się wszyscy obecni na sali posłowie - 268. Projekt Prawa i Sprawiedliwości poparła większość posłów klubu Kukiz'15. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Zgodnie z ustawą, ma odbyć się ponowny wybór pięciu członków Trybunału Konstytucyjnego. Sejm poprzedniej kadencji wybrał część składu TK przed upływem kadencji obecnych sędziów. Prezydent nie odebrał ślubowania od nowych członków Trybunału.