Prezydent liczy na dobrą współpracę z nowym rządem. Dziś misję jego tworzenia Andrzej Duda powierzył Beacie Szydło.

W okolicznościowym przemówieniu zwrócił uwagę, że z nową premier znają się od lat i nie mieli problemów z porozumieniem się. Prezydent zapewnił, że wszystkich sprawach państwowych premier i jej rząd będą mogli na niego liczyć. A to ważne - bo jak dodał - szczególną wagę przywiązuje do konstytucyjnej zasady współdziałania.

Prezydent wykorzystał uroczystość, by pochwalić Jarosława Kaczyńskiego. To prezes PiS w ubiegłym roku zdecydował się wystawić kandydaturę Dudy na prezydenta, a po wyborach prezydenckich ogłosił, że to Beata Szydło jest kandydatką na premiera. Andrzej Duda komplementował w związku z tym lidera Prawa i Sprawiedliwości: "Z całą pewnością jest pan wielkim politykiem, z całą pewnością jest pan wielkim strategiem, ale ja muszę dodać jeszcze jedno (...) - jest pan także wielkim człowiekiem."

Duda mówił też, że na Beacie Szydło i na nim spoczywa współodpowiedzialność za sprawy państwa i losy Polaków. Od prezydenta desygnowana na premiera Szydło otrzymała egzemplarz konstytucji z dedykacją.