W niedzielę papież Franciszek nazwał ich czyn kradzieżą i zapewnił, że w obliczu tego typu inicjatyw nie odstąpi od zapoczątkowanych reform centralnych urzędów Kościoła.

Emiliano Fittipaldi, autor książki zatytułowanej „Chciwość”, i Gianluigi Nuzzi, którego publikacja nosi tytuł „Via Crucis”, znaleźli się na liście osób objętych śledztwem w sprawie wykradzenia poufnych dokumentów dotyczących watykańskich finansów. Podejrzani są o współudział w rozpowszechnianiu tajnych informacji i dokumentów.

Kodeks karny Państwa Watykańskiego przewiduje za to karę do ośmiu lat więzienia. Z tego samego paragrafu po zakończeniu dochodzenia odpowiadać będą dwie osoby, zatrudnione w przeszłości w komisji, która z mandatu Franciszka analizowała sytuację watykańskich finansów. Są to hiszpański ksiądz i włoska specjalistka od PR.

Emiliano Fittipaldi nie jest zaskoczony inicjatywą prowadzących śledztwo i gotów jest pójść na ewentualne przesłuchanie, ale uprzedza, że zgodnie z włoskim prawem, nie ujawni swojego źródła.