Szef NBP wyjaśnił na radiowej antenie, jak z jego strony będzie wyglądała współpraca z nowym rządem. Zdradził także w jaki sposób ocenia minioną kampanię. "Z przerażeniem patrzyłem na festiwal nieodpowiedzialnych wypowiedzi ze strony wszystkich, bez żadnego wyjątku" - oznajmił.

Ja tylko z przerażeniem patrzyłem na festiwal nieodpowiedzialnych wypowiedzi ze strony wszystkich, bez żadnego wyjątku

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-prezes-nbp-bede-wspolpracowal-z-kazdym-rzadem-to-obowiazek-m,nId,1913735#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Ja tylko z przerażeniem patrzyłem na festiwal nieodpowiedzialnych wypowiedzi ze strony wszystkich, bez żadnego wyjątku

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/rozmowa/news-prezes-nbp-bede-wspolpracowal-z-kazdym-rzadem-to-obowiazek-m,nId,1913735#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

- Będę współpracował z każdym ministrem finansów, który będzie i z każdym rządem. Współpraca z rządem jest obowiązkiem NBP - nie tylko politycznym, ale także moralnym - zapewnił gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM prezes NBP prof. Marek Belka.

- Gospodarka jest taką dziedziną życia, gdzie zderzenie z realiami następuje szybko i dotyczy to każdej władzy. Ja do tego dodaję jeszcze takie powiedzenie, które kiedyś w Sejmie użyłem: najgłupszy rząd jest mądrzejszy, niż najmądrzejsza opozycja. Przejście z opozycji do rządu objawia się także gwałtownym zmądrzeniem i realizmem. I to widzimy z godziny na godzinę - uważa Belka.

Pytany o premier Ewę Kopacz, która mówiła, że będzie broniła niezależności NBP odpowiada: „Za dobre słowo Bóg zapłać, natomiast nie sądzę, żeby była zagrożona”.

Opodatkowanie banków? „Nie jest to rzecz egzotyczna, ale będę zwracał uwagę na konsekwencje opodatkowania banków”. Zdaniem prezesa NBP „są lepsze i gorsze sposoby opodatkowania, ale samo opodatkowanie banków nie budzi jakiegoś wielkiego mojego niepokoju”.

Więcej na rmf24.plrmf24.pl