Polska wyprawa dotarła pod filar Annapurny IV. Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski oraz Michał Król po wielu trudach związanych ze sfinansowaniem ekspedycji i organizacją śmigłowca, dotarli do doliny Sethi Khola. Stamtąd niebawem wyruszą na podbój niezdobytej dotąd południowo-zachodniej ściany Annapurny IV.

Wspinaczom udało się założyć bazę. Teraz szykują się do przejścia spektakularnej drogi na szczyt. Do tej pory nikomu nie udało się przejść filarem, który planują eksplorować Polacy. To ekstremalnie trudna droga, wymagająca od wspinaczy wszechstronnych umiejętności. „Ten filar jest jednym z ważniejszych celów sportowego himalaizmu w dzisiejszych czasach” - mówił IAR przed wylotem do Nepalu Janusz Gołąb.

Sama dolina, w której Polacy założyli bazę, jest bardzo trudno dostępna, dlatego wspinacze razem ze sprzętem musieli dotrzeć tam śmigłowcem. „Mamy już za sobą pierwszy rekonesans. Góry wyglądają zupełnie inaczej niż przedstawiała to nasza dokumentacja. W ciągu ostatnich lat drastycznie zmieniła się pokrywa lodowa i śnieżna na okolicznych ścianach Annapurny III i Annapurny IV, cofnęły się również lodowce” - napisali uczestnicy wyprawy Polish Annapurna IV Expedition 2015 na swoim profilu na Facebooku. Wcześniej Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski i Michał Król aklimatyzowali się w Alpach.

„Pomimo wyjazdu do Chamonix tak szybki wlot na wysokość 4400 m n.p.m. daje się nam we znaki. Planujemy działać powoli i metodycznie. Na tak poważnej górze nie można pozwolić sobie na jakiekolwiek zaniedbanie. Pierwszym krokiem jest dobra aklimatyzacja. Wiąże się z nią kilka wyjść i noclegów na wysokości 6000-6500 m n.p.m. Za pomocą pulsoksymetru będziemy kontrolować saturację krwi. Nie wyruszymy do góry, dopóki nie osiągniemy norm świadczących o dobrej aklimatyzacji” - napisali himalaiści w wiadomości z bazy.
Pieniądze na wyprawę Polakom udało się zebrać dzięki sponsorom i wpłatom prywatnych osób. Annapurna IV ma wysokość 7525 metrów nad poziomem morza. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku.