Węgry będą mogły jednostronnie zamknąć granicę z Chorwacją. Przewiduje to nowe prawo, które przyjął dziś węgierski parlament. Ma ono pomóc w walce z kryzysem imigracyjnym.

Kiedy tylko nowe prawo wejdzie w życie, węgierska granica z Chorwacją będzie miała ten sam status co granica z Serbią. Oznacza to, że jej nielegalne przekroczenie będzie przestępstwem, a osoby przyłapane na tym czynie trafią przed sąd, który rozpatrzy sprawę w trybie przyspieszonym.

Nowe przepisy zakładają również utworzenie stref tranzytowych, gdzie uchodźcy będą mogli legalnie złożyć wniosek o azyl na Węgrzech. Tamtejsze media określają tę sytuację mianem "prawnego zamknięcia granic". Jednak aby rozwiązanie było skuteczne, konieczne jest dokończenie budowy na chorwackiej granicy takiego samego ogrodzenia, jakie od dwóch tygodni stoi na granicy z Serbią. Na razie oba kraje oddzielają zasieki z drutu kolczastego.

Liczba imigrantów, którzy dostali się na teren Węgier od weekendu spada. W sobotę było to blisko dziewięć i pół tysiąca osób, w niedzielę - ponad sześć i pół, a w poniedziałek - ponad pięć tysięcy trzystu imigrantów.