Ponad cztery tysiące uchodźców przekroczyło w nocy granicę węgiersko-austriacką. Po tym, jak Chorwacja przywiozła część przebywających na jej terenie imigrantów na węgierską granicę, władze w Budapeszcie postanowiły przetransportować ich dalej - na Zachód.

Akcja przerzucania uchodźców została zainicjowana wczoraj przez Chorwację, do której w ciągu dwóch dni przybyło ponad 17 tysięcy przybyszów podążających z Turcji, przez Grecję do krajów Europy Zachodniej. Do wczesnego ranka Węgrzy odbierali osoby przywiezione przez Chorwatów na granicę w Beremend. Następnie autobusami wszyscy imigranci zostali odwiezieni do Heiligenkreuz.

Z kolei Austriacy przetransportowali ich dalej do Wiednia i Grazu. Austriackie służby oczekują, że dziś przejście graniczne w Heiligenkreuz przekroczy kilka tysięcy imigrantów. Funkcjonariusze zabezpieczają ich podróż na wiedeński dworzec Westbahnhof. Sytuacja na pozostałych przejściach granicznych z Austrią jest spokojna.

Według danych węgierskiej policji, zaraz po zamknięciu granicy z Serbią, liczba zarejestrowanych imigrantów spadła do 366 we środę i 277 w czwartek. Wczoraj znów imigranci liczeni byli w tysiącach. W ciągu jednego dnia, policja zarejestrowała ich 7852.