Misja specjalna OBWE widziała w Donbasie rosyjskich żołnierzy. Obserwatorzy spotkali osoby, które przedstawiały się jako wojskowi Federacji Rosyjskiej. OBWE odnotowała kilka takich przypadków.

Od początku maja obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przynajmniej 8 razy spotkali rosyjskich żołnierzy w Donbasie. Jak podkreśla rzecznik misji Michael Bociurkiw, 4 razy osoby takie same przedstawiały się jako wojskowi Federacji, w innych przypadkach wskazywały na to mundury i znaki rozpoznawcze. Oprócz tego - jak podkreśla przedstawiciel OBWE - obserwatorzy zauważyli też obecność pracowników rosyjskiej wojskowej służby wywiadu, zatrzymanych przez Ukraińców. Rosjanie mieli sami się przyznać do przynależności do wojsk Federacji.

Misja OBWE w Donbasie często jest oskarżana o przymykanie oczu na ewidentne przykłady obecności Rosjan na wschodniej Ukrainie i łamanie przez separatystów zawartych porozumień. Kijów już od dawna mówi o obecności rosyjskiego wojska na wschodniej Ukrainie. Według ukraińskich szacunków, w Donbasie może być kilka tysięcy rosyjskich wojskowych.

Reklama