Minister zdrowia zapowiedział większe finansowanie szpitali klinicznych, ale też wzrost wymagań wobec tych placówek. Profesor Marian Zembala w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym wziął udział w spotkaniu "Polaków Zdrowia Portret Własny 2015".

Na konferencji prasowej minister Zembala podkreślał, że najwyższy czas, aby wzmocnić finansowo medycynę akademicką, nie chciał jednak na razie mówić ani o konkretnych kwotach, ani terminach. Zaznaczył, że większe finansowanie szpitali klinicznych będzie się wiązać ze wzrostem wymagań. Chodzi między innymi o 24-godzinną dostępności do leczenia, posiadanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, monitorowanie wyników leczenia, program szkoleń przed- i podyplomowych.
Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesor Marek Krawczyk podkreślił, że szpitale kliniczne łączą edukację z rozwojem medycyny i prowadzeniem badań naukowych. Dodał, że promowana będzie jakość tych placówek.
Minister Zembala wyjaśnił, że dodatkowe pieniądze dla szpitali uniwersyteckich będą dzięki wyrostowi gospodarczemu i zwiększonym wpływom składki zdrowotnej do NFZ.