Izraelska marynarka wojenna przechwyciła łódź z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy. Szwedzka jednostka "Marianne" wioząca przedstawicieli międzynarodowego, propalestyńskiego ruchu "Pokojowa Flotylla" ("Freedom Flotilla") był jedną z czterech, które próbowały osiągnąć wybrzeże Strefy.

Siły morskie Izraela zatrzymały łódź około 180 kilometrów od wybrzeża, tłumacząc się złamaniem przez jej załogę blokady morskiej Strefy Gazy i podjęciem próby nielegalnego wtargnięcia na jej terytorium. Łódź została przeszukana i zmuszona do zmiany kursu. Jest teraz eskortowana do izraelskiego portu Aszdod.

Według organizatorów pomocy, na pokładzie łodzi było 20 polityków, dziennikarzy i obrońców praw człowieka, w tym były prezydent Tunezji Moncef Marzouki. Podczas zatrzymania łodzi nie ucierpiała żadna osoba.

Cztery statki "Pokojowej Flotylii III" ze środkami pomocy wyruszyły w sobotę z portu na greckiej Krecie. Organizatorzy pomocy deklarują, że akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na tragiczną sytuację Palestyńczyków i łamanie przez Izrael praw człowieka. Według nich, Strefa Gazy podczas trwania konfliktu stała się największym na świecie więzieniem.

Statki "Pokojowej Flotylla" już wcześniej pływały do Strefy Gazy. W 2010 roku doszło do tragicznego incydentu z udziałem izraelskiej marynarki. Zginęło wtedy dziesięciu tureckich aktywistów.