Kolejne przypadki zakażenia wirusem MERS w Korei Południowej. Zaledwie dwa dni temu południowokoreańskie władze ogłosiły, że po raz pierwszy od wybuchu epidemii liczba zakażeń przestała rosnąć. Dziś jednak ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało też o kolejnym przypadku śmiertelnym.

Do tej pory w Korei Południowej odnotowano 169 przypadków zakażenia wirusem MERS. Zmarło 25 osób, głównie starszych, a także przed zakażeniem cierpiących na inne przewlekłe choroby. W szpitalach wciąż znajduje się około stu osób zakażonych MERS. Korea Południowa odnotowała największą liczbę zakażeń wirusem poza Arabią Saudyjską, gdzie po raz pierwszy wykryto MERS.

MERS wywołuje koronawirus z tej samej rodziny, co ten, który w 2003 roku doprowadził do wybuchu epidemii SARS. Bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej - bo tak tłumaczona jest nazwa MERS - może prowadzić do śmierci. Wirusa po raz pierwszy opisano w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku. Od tego czasu wykryto tam około 1000 przypadków zakażeń i ponad 450 zgonów.