Władimir Putin spotkał się w Soczi z Johnem Kerrym. Wcześniej przez wiele godzin, amerykański sekretarz stanu rozmawiał z szefem rosyjskiej dyplomacji i wymienił się z nim upominkami. To jak na razie jedyne przecieki ze spotkania Siergieja Ławrowa i Johna Kerry'ego oraz ich wspólnej wizyty w rezydencji prezydenta Rosji.


Rozmowy szefów dyplomacji Rosji i USA dotyczyły głównie stosunków dwustronnych i kryzysu ukraińskiego. Obaj dyplomaci przez półtorej godziny dyskutowali w zamkniętym gronie, a później kontynuowali spotkanie przy obiedzie. W tym czasie wicedyrektor rosyjskiego MSZ Marija Zacharowa napisała na jednym z portali społecznościowych, jakie upominki wręczyli sobie Ławrow i Kerry.

Rosyjski dyplomata przekazał amerykańskiemu koledze ziemniaki, które są dalekimi krewnymi tych, które Kerry podarował Ławrowowi w 2013 roku, pochodzące z tej samej farmy pomidory i czapeczkę z symboliką Dnia Zwycięstwa. Kerry natomiast złożył na ręce Ławrowa listę cytatów rosyjskich mediów, które - w opinii Waszyngtonu - nie uwzględniają ogromnego potencjału stosunków rosyjsko-amerykańskich.

Reklama