Dzisiejsze wypowiedzi Kerry'ego dotyczące sytuacji na Ukrainie sugerują, że wizyta w Soczi go nie uspokoiła - uważa Piotr Kościński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Amerykański sekretarz stanu poświęcił tam osiem godzin na rozmowy; najpierw z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, a potem z prezydentem Władimirem Putinem.

- Ranga spotkania była wysoka, rozmowy długie, ale spektakularnych rezultatów zabrakło - uważa Piotr Kościński.

Reklama

- Jeśli dziś Kerry mówi, że nadszedł właśnie krytyczny moment w konflikcie ukraińskim i dotyczy on głównie Rosji i wspieranych przez nią separatystów, to najwyraźniej nie został przekonany ani przez Putina, ani przez Ławrowa - mówi ekspert.

Piotr Kościński zaznacza jednak, że gdyby spotkanie miało czysto kurtuazyjny charakter, nie trwałoby ośmiu godzin, a dodatkowo na koniec spotkania dało się wyczuć łagodniejszą retorykę bez wzajemnych napaści, być może więc, choć nie udało się dojść do porozumienia, to jest zgoda co do dalszych rozmów z których coś może wyniknie.
Po spotkaniu, John Kerry podkreślał, że istnieje "pilna potrzeba" amerykańsko-rosyjskiej współpracy w konfrontacji z zagrożeniami współczesnego świata. Siergiej Ławrow ocenił rozmowy jako udane i pozwalające obu stronom lepiej poznać wzajemne stanowisko.


John Kerry jest najwyższym rangą amerykańskim dyplomatą, który odwiedził Rosję od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie.